Нина Димитрова поставя „Тортила Флет“. Това е и първата за този сезон премиера в „Театър 199“ – на 28 септември, съобщават от трупата.
Изложба на Иван Шишков – Шишо ще бъде представена в столичната галерия Heritage. Експозицията „Лятно цветосъбиране“ ще бъде разположена там от 17 до 30 септември, съобщават организаторите.
По думите на екипа това и „забележителна експозиция живопис на знаковия пловдивски художник Иван Шишков (Shisho), събрала в себе си пъстротата и магията на лятото“.
„Най-голямата загадка за мнозина от почитателите на художника Иван Шишков – Шишо е откъде идва привлекателната прелест на картините му... За част от разбирачите това е магията на техния колорит, за други познавачи на натуралната психология – тайната е в екологичната енергия на автора. Трети твърдят, че дискретното им обаяние се дължи на свободната игра между пространствата, които обитава душата му“, казва Румен Леонидов. По думите му и в трите мне
За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички времена“ на Симфониета Видин, в която звучаха още творби на Хендел, Моцарт и Танеев.
Дамите от дуо "Арденца" не гостуват за първи път в дунавския град, каза диригентът Петър Димитров. Проф. д-р Даниела Дикова е преподавател по съпровод в Националната музикална академия "Проф. П. Владигеров", акомпанятор, камерен музикант и основател на фондация „Арденца“. Другата половина от дуото е доц. д-р Галина Койчева-Мирчева - преподавател по цигулка в музикалната академия и първи концертмайстор в Симфоничния оркестър на БНР. Те приемат като своя мисия създаването и популяризирането на нова българска музика. По тяхна инициатива се появява и рапсодията за цигулка, пиано и оркестър "ISE" (в превод" "
За мен изложбата на Третото акварелно биенале е вдъхновение и спокойствие, каза кураторът на експозицията Евгения Мацурева.
Тази вечер в столичната галерия „Нюанс“ бяха представени творбите на 14 художници от седем държави, избрани да участват в международния форум.
„Когато ги гледам, забравям за всички проблеми и ми доставя голямо удоволствие“, допълва тя.
За трети път правим тази изложба и с всички художници, които участват тук, ние се познаваме или лично, или през други художници, уточнява Мацурева. Тя и съпругът й Атанас Мацурев, който също е художник, редовно участват в конкурси и изложби в Европа и там се запознават с различни художници.
„Аз съм от Русия. Когато живеех в Москва, преди да се преместя в България, аз правех майсторски класове на тези художници, затова аз ги познавам лично, познавам какво пред
Изложба подводна фотография беше открита на входа на Морската градина във Варна на Международния ден на Черно море - 31 октомври.
Тя е инициатива на Фондация „Креа“ и включва фотоси на обитатели на Черно море и на Световния океан.
Автори са един от доайените на подводната фотография в България Любомир Клисуров и Мартин Христов.
Представяме Черно море и Световния океан заедно, за да подчертаем тяхната взаимосвързаност. Нашето море е част от глобалната екосистема с водни басейни и влошаването на състоянието дори само на един от тях има своите последици върху Световния океан, отбеляза Мария Иванова от фондацията.
В първата част на изложбата са показани кадри, в които Любомир Клисуров е „уловил” в естествената им среда двойка морски кончета, лихнус, ято платерини, актинии, известни още като морски хризантеми, калкан. От т
Фотоизложба, съвременно оръжие и екипировка са представени в Плевен в района на Военния клуб днес.
Експозицията от снимки е под наслов „Сухопътните войски - ние сме там, където има нужда от нас“ и представя дейността на цивилните служители и военнослужещите от всички формирования на Сухопътни войски. Утре изложбата ще гостува и в Белене.
Освен нея, плевенчани и гостите на града могат да разгледат експозиции на открито, под общото название „Съвременно оръжие и екипировка на военнослужещите от Сухопътните войски”. Представени са снайперови пушки, радиостанции и тактическо снаряжение, РПГ-7, 7,62 мм и др.
За гражданите, които искат да научат повече за живота в армията, е прожекцията на филма „138 години Сухопътни войски – по пътя на традицията”. Свой щанд има и Военното окръжие, откъдето дават насоки за кандида
Сценичната адаптация и постановката по едноименния роман на Джон Стайнбек е на Нина Димитрова. Нейна е и сценографията, заедно с Юлияна Войкова-Найман. Костюмите са на Юлияна Войкова-Найман.
Участват Денис Хаят, Венцеслав Димитров, Живко Джуранов, Ангел Калев, Тодор Лазаров и Ивелин Николов.
С „Тортила Флет“ започва сезон, с който „Театър 199“ отбелязва своята 60-годишнина и посвещава на своята дългогодишна директорка Анна Монова, казаха от театъра. Кулминацията на юбилея ще бъде на 12 юни 2025 г.
„ТОРТИЛА ФЛЕТ“
„Тортила Флет“ излиза през 1935 година. Написан е в Монтерей, Калифорния. Това е първият истински успех на автора сред критиката и на пазара. В книгата се описва с голяма симпатия и хумор група paisanos - буквално, провинциалисти – малка група блуждаещи приятели, които се радват на живота и виното в дните след края на Първата световна война.
Мишел Полнареф издаде нов сингъл и обяви албум и турне във Франция и концерт в Лондон, съобщи АФП.
Френско-американският изпълнител обяви завръщането си на 80-годишна възраст.
Турнето ми във Франция е през 2025 г., концертът в Париж ще бъде в "Акор арена", а новият албум излиза на 28. февруари 2025 г., съобщи Полнареф в Инстаграм.
В началото на април 2025 г. Полнареф ще дебютира в теаър "Аполо" в Лондон.
Новият албум на изпълнителя носи заглавието Sexcetera. Излизането на 28 февруари ще бъде седем години след албума Enfin! - последният студиен албум на Полнареф, и три години след Polnareff chante Polnareff - компилация от изпълнения на пиано, с продадени над 80 000 копия.
Полнареф е фигура във френската музика от 1966 с песента La Poupеe qui fait non, последвана от множество хитове през годините като Love me, please love
Творец от Търговище подреди свои картини в Омуртаг. Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов бе открита днес в залата на Обредния дом в града, в присъствието на заместник-кмета Радостина Дончева, граждани - ценители на изобразителното изкуство.
„За мен е удоволствие да Ви посрещна с добре дошъл в нашия град. Радвам се, че се отзовахте на нашата покана, за да можем да се насладим, за да усетим таланта и духа Ви, частицата от вас, която е вложена там. За мен е привилегия и чест да обявя изложбата за открита. Успех и на добър час!“, каза Дончева в обръщението си към художника.
За Йорданов това е десета поредна изложба, но първа в Омуртаг, разказа председателят на народно читалище „Отец Паисий-1870“ Славка Иванова. Художникът излага нови произведения, създадени през последните години, които демонстрират неговия
Алеята на будителите в Караманово се обогати с още една фигура, съобщи главният специалист по „Връзки с обществеността“ в Община Ценово Марий Пейчев.
Той уточни, че своето място в нея е заел д-р Петър Берон, който е седмата историческа личност, която може да бъде видяна там. В най-скоро време до фигурата на автора на „Рибния буквар“ ще застане и Васил Априлов. Идеята за създаването на Алея на будителите принадлежи на секретаря на читалищното настоятелство в Караманово Петя Герасимова.
„Това са личности, които са доказали, че българският дух и духовност трябва да продължат да живеят през годините. И в днешното неспокойно време имаме нужда от нови будители, които да разпалват искриците на любовта към книгите и познанието“, каза тя.
Припомняме, че точно преди 24 май, атракцията, в която има и копия на Вас
Специална награда за най-добра режисура на Крис Шарков за спектакъла „Елементарни частици” на Народния театър „Иван Вазов” присъди журито на 18-то издание на Международния театрален фестивал „Скупи“, който завърши късно снощи в Скопие.
В представлението „Елементарни частици”, с което Народният театър „Иван Вазов” закри фестивалната програма, участват Теодора Духовникова, Жаклин Даскалова, Димитър Николов, Мартин Димитров, Елена Иванова, Славена Зайкова, Дарина Радева. От 14 октомври в Албанския театър в Скопие зрителите можеха да гледат представления на театри от Прищина, Сараево, Берлин, Букурещ.
Международният театрален фестивал "Скупи" има конкурсен характер, а журито в състав театралният критик Хандан Салта от Турция и актрисите от Северна Македония Дрита Каба Карага и Кети Дончевска-Илич присъди голямата
Ямболският Камерен оркестър „Дианополис” открива творческия си сезон с концерт на 6 октомври, съобщиха от формацията. При новата среща с публиката ще гостуват двама млади инструменталисти, носители на международни отличия – Виктор Теодосиев, валдхорна и Михаил Богданов, обой.
В програмата са включени произведения от Волфганг Амадеус Моцарт (Дивертименто Ре мажор и Концерт № 2 за валдхорна и оркестър Ми бемол мажор), от Алесандро Марчело – Концерт за обой и оркестър, както и Сюита за струнен оркестър от Кристофър Уилсън.
Ямболският струнен оркестър очаква своята публика в зала „Съвременност” на Културно-информационен център „Безистен”.
Над града Монтерей, на калифорнийския бряг, се намира занемареният квартал Тортила Флет, населен с разхайтени безработни местни от Мексико – коренното население от Америките. Главният герой Дани наследява две къщи от дядо си, където той и неговите приятели отиват да живеят. Къщата на Дани, както и неговите приятели Стайнбек сравнява с Кръглата маса и Рицарите на Кръглата маса. Голямата част от действието се развива по времето на късните тийнейджърски и първите години като възрастен на Стайнбек, малко след Първата световна война.
ТЕАТЪР „КРЕДО“
„Тортила Флет“ е четвъртият спектакъл на Нина Димитрова и театър „Кредо“ в „Театър 199“. „Шинел“ по Гогол се играе 32 години и има над 200 международни фестивала в десетки страни и стотици градове по света. Близо 20 се играе и спектакълът „Каквото направи дядо, все е хубаво” по Андерсен. През 2015 година „Театър 199" възлага на „Кредо“ създаването на спектакъл за отбелязване 50-годишния си юбилей. Така в афиша се появява „Дневникът на един луд“ по Гогол.
През 2019 година в Сатирата е премиерата на „Ревизорът” по Гогол, това е последната засега постановка на Нина Димитрова.